Artykuły
Dla kogo MdM – czy mogę skorzystać z programu ?
Program MdM (Mieszkanie dla Młodych) ruszył na początku 2014 roku. Założeniem programu jest pomoc w nabyciu pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego osobom młodym a polega ona na jednorazowym dofinansowaniu wkładu własnego. Z programu mogą skorzystać osoby do 35 roku życia, małżeństwa lub osoby samotne. Są pewne wyjątki od tych zasad, o czym piszemy poniżej. Warunkiem jest aby do dnia zawarcia umowy osoby chcące skorzystać z programu MdM nie były właścicielami lub współwłaścicielami innego mieszkania lub domu.
W 2015 roku do programu zostały wprowadzone istotne zmiany. Pierwsza z nich to możliwość dopłat dla lokali i domów z rynku wtórnego (także lokali spółdzielczych). Jest to szansa zwłaszcza dla miejscowości, gdzie rynek deweloperski jest mniejszy.
Korzystniejsze warunki przewidziano również dla rodzin wielodzietnych. Wobec rodziców i opiekunów wychowujących przynajmniej troje dzieci nie ma już zastosowania kryterium wiekowego a zakupiony lokal nie będzie musiał być tym pierwszym. Dopłatą objęte są lokale o maksymalnej powierzchni do 50 mkw. Z kolei dla rodzin wychowujących troje dzieci jest to już 65 mkw. Generalnie mieszkanie nie może być większe niż 75 mkw. a dom jednorodzinny niż 100 mkw. Rodziny posiadające troje i więcej dzieci będą mogły nabyć nieruchomość o 10 mkw. większą. Kwota dofinansowania do wkładu własnego w zależności od wielkości rodziny wynosi od 10% do 30%.
Trzeba pamiętać również, że wprowadzono regulacje uszczelniające program tzn. wcześniejsza spłata kredytu nie będzie od razu możliwa, gdyż może to skutkować koniecznością zwrotu części udzielonego dofinansowania wkładu własnego. Nowelizacja zakłada również, że jeżeli beneficjent programu nie posiada zdolności kredytowej do umowy będą mogli przystąpić członkowie rodziny, np. rodzice lub rodzeństwo. Podsumowując trzeba jeszcze wspomnieć, że podstawowymi warunkami otrzymania tego dofinansowania są: zaciągnięcie kredytu w złotówkach, w kwocie stanowiącej co najmniej 50% ceny zakupy nieruchomości położonej wyłącznie na terytorium Polski, na okres minimum 15 lat.Uwaga! Większy wkład własny
W 2016 roku wzrósł minimalny wymagany wkład własny z 10% do 15%. Przy czym klient nadal będzie mógł zaciągnąć kredyt z 10-ma procentami wkładu własnego (mogą one pochodzić z programu MdM) jednak nadwyżka powyżej 10% będzie musiała być uzupełniona własnym sumptem lub zabezpieczona dodatkowym ubezpieczeniem (koszt tej opłaty poniesie klient).